Prevence

2.5.2024

Preventivní program Slezské diakonie
Druhá část programu
Název programu: Sněhurka a sedm trpaslíků aneb sedm způsobů, jak být fit
1.     ročník
V rámci programu paní lektorka probrala s žáky způsoby, jak se starat o své tělo, aby nebylo špinavé, jak podporovat své zdraví, jak důležitý je spánek, procvičování  mysli a paměti a jak mohou v některých smutných situacích najít něco dobrého.
V rámci programu proběhla také aktivita ocenění svých vlastních pozitivních vlastností a dovedností. Žáci diskutovali o tom, jak se chová správný kamarád, že je hezké ostatní pochválit a povzbuzovat za dobré věci a neukazovat na ty špatné, hledali důvody k radosti v obtížných či smutných situacích.

Název programu: Ve víru emocí
2., 3. ročník
Program byl tentokrát zaměřený na to, aby se děti naučily poznávat, pojmenovávat a správně zpracovávat své emoce. Vyzkoušeli si to společně podle výrazu ve tváři, podle hlasu a podle těla a postoje. Žáci  byli velmi všímaví a bystří, rozlišit emoce jim nedělalo problémy. Společně se zamýšleli nad tím, co by bylo dobré udělat pro to, aby si udrželi příjemné emoce a jak si mohou pomoci, když přijde silná a nepříjemná emoce.

Název programu: (Ne)poslouchat se (ne)vyplatí
4., 5. ročník
V úvodu hodiny dostali žáci možnost vyzkoušet si být v roli autority - vedoucího skupinky a v roli toho, kdo je někým veden a jen poslouchá. Následně reflektovali, ve které roli jim bylo lépe a proč jsou obě postavení důležitá. Žáci neměli problém povídat si o dobrých autoritách, dávali příklady osob, které jsou autoritami pro ně. Procvičili si vymezování se vůči špatným autoritám v modelových situacích, kdy se museli postavit proti špatnému chování autority, ale také jak je důležité umět se zastat druhého a případně ho povzbudit a za něco pochválit.                                Žáci často uváděli, že by si řekly o pomoc někomu dalšímu - ať už rodičům nebo učitelům. Zmínili rovněž Linku bezpečí, vysvětlili si k čemu je a jak funguje.

GALERIE Prevence 4