červenec 2024
poútstčtsone

Vize MŠ 2021/2025

Mateřská škola je prvním místem, kde se dítě setkává se svými vrstevníky a zároveň představuje jednu z možností, jak doplnit rodinnou výchovu a pomoci tak zajistit dětem od jejich útlého věku prostředí s dostatkem mnohostranných a přiměřených podnětů k jejich aktivnímu rozvoji a učení. Pomocí vlastního Školního vzdělávacího plánu „Jsme součástí světa" se chceme stát dětem těmi nejlepšími průvodci na jejich cestě za poznáním.

Vize mateřské školy:
  • Vybudovat perspektivní mateřskou školu, která se stane otevřenou, přátelskou a efektivní mateřskou školou, zajišťující dětem, rodičům i veřejnosti profesionalitu a partnerství.
  • Předávat základní škole takové osobnosti, které budou optimálně všestranně rozvinuté podle svých možností a zájmů.
Dílčí cíle naší mateřské školy
  • Naučit se k sobě chovat se vstřícnosti a empatií, být ochotni si pomoci.
  • Vytvářet podnětné a inspirativní prostředí, umožňující dětem vlastní seberealizaci.
  • Vytvořit takovou mateřskou školu, která se stane místem společného radostného setkávání dětí, pedagogů, zaměstnanců školy a rodičů.
  • Budovat dobré klima mateřské školy.
  • Udržovat naplněnost mateřské školy.
Prostředky k dosažení stanovených cílů

1. Výchova a vzdělávání
  • Zvyšovat kvalitu vzdělávání a výchovy dětí, naplňovat školní vzdělávací program v souladu s právními předpisy.
  • Aktivně připravovat zajímavou vzdělávací nabídku pro všechny děti.
  • Propojit vzdělávání se skutečným prožitkem, podporovat děti v osvojení si praktické zkušenosti.
  • Být jednotní a důslední ve výchovných požadavcích.
  • Podporovat individualitu každého dítěte, respektovat a přizpůsobovat se fyziologickým, kognitivním, sociálním a emocionálním potřebám dětí.
  • Uplatňovat individuální přístup k dětem, spolupracovat s PPP, vytvářet pro děti podle potřeby individuální vzdělávací plány.
  • Vést děti k ochotě spolupracovat s druhými, vzájemně si pomáhat.
  • Podporovat zdraví a tělesný rozvoj dětí, jejich zájem poznávat a objevovat, získávat zkušenosti.
  • Učit děti mít rád přírodu a chránit životní prostředí, učit je k lásce k místu, kde žijeme, k naší zemi.
  • Věnovat pozornost i problémům dnešní civilizace – šikana, bezpečnost.
  • Upevňovat a rozvíjet základy společenské etiky a stolování.
  • Průběžně ověřovat účinnost a kvalitu školního vzdělávacího programu.
2. Školní prostředí
  • Vytvářet v MŠ přátelskou atmosféru založenou na důvěře a vzájemné spolupráci mezi dětmi, zaměstnanci mateřské školy a rodiči.
  • Organizovat akce pro děti a rodiče – Drakiáda, společná tvoření - dílničky, besídky.
  • Dle potřeby vést s rodiči průběžné individuální rozhovory o dětech.
3. Zaměstnanci mateřské školy
  • Vytvářet vhodné, bezpečné a podnětné prostředí pro rozvoj osobnosti dítěte, pěstovat v dětech zdravé sebevědomí a sebejistotu.
  • Podporovat další vzdělávání pedagogických pracovníků, využívat získané poznatky ke zlepšení práce.
  • Přizpůsobovat se požadavkům, potřebám současné doby, měnící se společnosti, novým přístupům a myšlenkám.
  • Předávat získané vědomosti a zkušenosti ostatním pedagogům, případně ostatním zaměstnancům školy.
  • Zaměstnancům poskytovat kvalitní prostředí, podporu, porozumění a vstřícné jednání.
  • Budovat pozitivní klima uvnitř týmu, komunikovat a předcházet nedorozuměním. Posilovat sounáležitost k týmu.
  • Vzájemně se i nadále informovat o dění v budově školy.
4. Spolupráce s rodiči a ostatní veřejností
  • Prezentovat školku a její aktivity na veřejnosti např. formou článků ve zpravodaji obce Písečná.
  • Aktualizovat pravidelně webové stránky.
  • Spolupracovat s mateřskými školami v okolí, s DDM Jablunkov.
  • Udržovat spolupráci se základní školou.
  • Spolupracovat se zřizovatelem – vystoupení k Vítání občánků, se SR – besídky k MDŽ a Dne matek, Radovánky.
5. Materiálně technické zabezpečení
  • Průběžně doplňovat třídy MŠ o didaktické pomůcky a hračky.
  • Zaměřit se na digitalizaci mateřské školy s návaznosti na polytechnické vzdělávání.
6. Spolupráce se základní školou
  • Vytvářet podmínky pro plynulý přestup dítěte z mateřské školy do školy základní.
  • Spolu se základní školou organizovat návštěvy ve škole.
  • Vzájemně si předávat zkušenosti.
  • Vést pravidelné rozhovory o dětech s pedagogy ze základní školy a zjišťovat, zda děti, které opustily mateřskou školu, jsou pro základní školu od nás dobře připraveny.